czwartek, 28 stycznia 2016

Do czego służy insulina? (seria o cukrach)

Po co komu insulina?
Źródło obrazka: commons.wikimedia.org/wiki/File:Insulin.jpg, autor: Роман Беккер, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 UnportedInsulina... Insulina.... Do czego to służy....
Większość ludzi wie, że ona coś robi z cukrem, bo chorzy na cukrzycę mają jej za mało i sobie dostrzykują. Ale co ona robi tak konkretnie? Czasem słyszę: „polepsza wchłanianie cukru”. Blisko, blisko…. Ale nie chodzi o wchłanianie w jelicie. Chodzi o coś w rodzaju wchłaniania: o wejście cukru z krwi do tkanek. Insulina umożliwia cząsteczce glukozy wejście do komórki. A potem jej rozłożenie czyli zjedzenie, spalenie czy jak tam zwał. Powstanie z tego energia, dwutlenek węgla i woda.

W jelitach tylko trawimy. Ale nie spalamy, nie zużywamy jedzenia w jelitach. Jedzenie w postaci małych cząsteczek – na przykład glukozy (i innych cząstek) wędruje z krwi do miejsc docelowych: mózgu, mięśni, wszędzie gdzie mamy żywe komórki w organizmie. One potrzebują jeść. I jedzą tę glukozę z krwi. 

Bez insuliny nasze komórki w ciele będą… głodne. Mimo cukru w krwi.

Cukrzyk, bez insuliny, może mieć ogromne stężenia cukru w krwi, ale jego komórki będą umierać. Z głodu. Bo bez insuliny cukier nie wejdzie do komórek. One będą umierać. Tak na śmierć. Dopóki nie opracowano insuliny dla cukrzyków, to na cukrzycę się umierało.

Insulina  jest wydzielana przez trzustkę. To taki narząd w brzuchu, wielkości około 20 cm.Trzustka jest „sprytna” - czyli umie sobie odczytać, ile jest cukru w krwi i wydziela tyle insuliny, ile w danym momencie potrzeba. Dlatego stężenie cukru w krwi jest mniej więcej stałe. Jak stężenie cukru rośnie – ona wydziela więcej. Jak stężenie cukru maleje, zmniejsza wydzielanie. Układ ma pewne opóźnienie, jak wiele rzeczy w biologii i w organizmie żywym, co skutkuje na przykład.... chęcią na deser po obiedzie. Poważnie. O tym będzie w odcinku: DESER MUSI BYĆ! - hipoglikemia poposiłkowa.

Będzie też odcinek o cukrzycy i sporcie - na specjalne życzenie koleżanki. Najlepsze są odcinki inspirowane życiem. Niemniej - jak zaczęłam dla niej pisać - okazało się, że to jednak będzie krótka seria. W jednym odcinku wyszłoby długawo. Już niedługo napiszę o deserach i już niedługo o sporcie.

---
Poleć mnie: guziczek dla Facebooboka (i innych podobnych) - poniżej.
---

Słowa kluczowe: INSULINA, TRZUSTKA, CUKRZYCA, CIEKAWA MEDYCYNA, DO CZEGO SŁUŻY INSULINA, CUKIER, CUKIER W KRWI, MECHANIZM DZIAŁANIA INSULINY, JAK DZIAŁA INSULINA, GLIKEMIA.

Spis treści bloga KLIKNIJ,

Brak komentarzy: