sobota, 14 lipca 2012

Spleśniałe jedzenie może być rakotwórcze.


A jeśli spleśniało tylko trochę?

Pleśnie mogą wytwarzać substancje rakotwórcze.
Nawet, jeśli jedzenie spleśniało tylko trochę, to pleśń wpuszcza produkty przemiany materii w podłoże – w tym przypadku podłożem będzie właśnie jedzenie. I cały obiekt jadalny, na przykład jabłko, albo dżem w słoiku, może zawierać substancje, które jedna mała pleśń rosnąca z boczku wypuściła. Nie wystarczy usunięcie włochatego kożuszka, czy wykrojenie spleśniałego kawałka.


!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
PRZECHOWYWANIE

Lepiej żeby jedzenie trochę wyschło, albo trochę zwiędło – niż żeby trochę spleśniało.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Poniżej dwa pomysły „zapobiegawcze” – uwaga, należy je zastosować PRZED spleśnieniem.

Chleb
Jeśli chcemy zapobiec pleśnieniu to przy przechowywaniu, na przykład na wyjeździe, można przedłużyć „żywot” chleba przez opalenie powierzchni: wystarczy chwilę potrzymać chleb nad ogniem. Zanieczyszczenia na na powierzchni chleba biorą się z powietrza, lub dotknięcia brudną ręką. W tym bakterie i zarodniki pleśni. Opalenie je zniszczy. Opalany chleb bardzo miło pachnie piekarnią.

Wędlina
Wędlinę, jeśli jest w kawałku, można obsmażyć z wierzchu na patelni, lub podobnie jak chleb: nad ogniem. Zarodniki i drobnoustroje z powierzchni, tam gdzie ich najwięcej, zostaną zniszczone. Obsmażana wędlina zwykle przyjemnie pachnie i jest ładnie zrumieniona (ale nie należy przypalać!!!).

-----
Inne odcinki o czynnikach rakotwórczych i jak ich unikać – znajdziesz w rozdziale z odcinkami o raku.

1 komentarz:

maria pisze...

Lilu ,a biały nalot na kiszonych ogórkach czy jak ja to czynię na burakach?
Czy to pleśń?
A biały na malinach ???
Gubię się w tych pleśniach :(
A jak dżem zagotować ?

Swietny ten twój blog :)i drugi też,miło się czyta.
Zaprawdę :)