niedziela, 20 grudnia 2015

Czemu przy jedzeniu czegoś ciepłego mamy katar? (seria: Katar)

Zwróciliście uwagę, że kiedy zaczynacie jeść ciepły posiłek, to dostajemy kataru? Zwłaszcza gdy jest zimno?

Mechanizm zjawiska jest bardzo prosty, niemal czysto fizyczny. Naczynia krwionośne, które idą do nosa, przechodzą w okolicy podniebienia. Kiedy jemy coś ciepłego, nagrzewamy podniebienie i naczynia się rozszerzają. Do nosa napływa więcej krwi. Katar to nic innego jak przesącz z naczyń krwionośnych, i skoro napłynęło więcej krwi to i więcej wodnistej wydzieliny powstało w nosie. Stąd katar przy jedzeniu ciepłego. Przez chwilę. Potem jak już się równomiernie wszystko nagrzeje, to przestaje się „siąkać” nosem.

Proste? Proste.

Jeżeli przychodzimy z zimnego „zewnątrz”, siadamy do rozgrzewającej zupy, i zaczyna nam lać się z nosa – to to nie jest żadna grypa, ani początki przeziębienia. Tylko prosta, malutka, i jak najbardziej prawidłowa, fizjologiczna  reakcja. Proszę się tego małego kataru przy ciepłym jedzeniu nie bać. To tylko naczynia krwionośne prowadzące do nosa się rozszerzają.


Zjawisko występuje zwłaszcza jeśli mamy sporą różnicę temperatur między jedzeniem, a ciałem. Dlatego szczególnie ładnie je widać, jeśli jesteśmy zmarznięci. Ale może też wystąpić jeśli siedzimy w ogrzewanym pomieszczeniu i jest nam ciepło, a po prostu zaczynamy jeść coś, co jest mocno  gorące.  

SŁOWA KLUCZOWE: katar, katar przy jedzeniu, katar przy ciepłym posiłku, katar fizjologiczny, czy katar może być zdrowy, przy posiłku leci z nosa, czy każdy katar jest zły.

Brak komentarzy: