piątek, 13 kwietnia 2012

SERIA KREW - dalsze grupy krwi

Seria krew - pozostałe grupy.

Omówiłam dotąd układ A-B-zero (z odmianą Bombay), oraz czynnik Rh, ten który ma się podawany przy oznaczeniu grupy krwi. Te dwie grupy, czy te dwa układy były stemplowane w dowodzie, tą informację wpisuje się w kartę honorowego krwiodawcy.

Czemu te dwie?
Te dwie to najsilniej immunogenne grupy generują wytwarzanie przeciwciał. W grupach ABO po prostu od razu ma się w surowicy przeciwciała na pozostałe antygeny układu, a przy czynniku Rh, znaczy jeśli się jest Rh-ujemnym to należy się najpierw zetknąć z krwią Rh+ i wtedy już ma się przeciwciała. Na ogół te dwie grupy wystarczają by skutecznie dobrać dawcę i biorcę krwi.

Czy to zawsze wystarczy?
Ależ skąd. Tylko te dwie są najsilniej immunogenne, czyli najczęściej wywołuję reakcje obronne przy niedobraniu.

Jest więcej grup krwi i układów grup krwi. Oznaczane są różnymi literkami. Generalnie każda z tych literek koduje jakieś białko albo cukier, albo inny ogonek. Jak jest duża litera to ten "coś" jest obecny na krwince, a jak mała, to go nie ma. I tyle. No i jest ich opisywanych kilkadziesiąt najczęstszych, a w ogóle ile jest? Kilkaset? Będą odkrywane kolejne w miarę badań, bo to te kolejne grupy krwi są odpowiedzialne za niezgodność przy przetoczeniach, mimo dobrania ABO i Rh (i dlatego zawsze robi się próbę krzyżową przed podaniem krwi, czyli miesza się krew dawcy i biorcy i patrzy, czy się nie wytrąca – bo czasem właśnie nie pasuje)

Widzicie ile mogą narobić zamieszania takie różne białka i cukry na krwince?

Komu robić dokładne oznaczenie?
Bardzo dokładne oznaczenia są istotne przede wszystkim u wielokrotnych biorców krwi, na przykład u hemofilików, ważne, żeby mieli naprawdę zgodne grupowo, żeby jak najdłużej byli nie uczuleni.
Biorcy przeszczepów mają mieć jeszcze większe dopasowanie. Oni mają mieć antygeny zgodności tkankowej takie same, czyli układ HLA, takie jakby etykietki z podpisami na komórce, trochę jak dowód osobisty, każda komórka takie ma, napiszę o tym.

Podobne tematy:
Grupy krwi
KREW:

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

lila, objasnienia super, mam nadzieje że gdzieś wykładasz, bo szkoda by było takiego tal.entu

Lila pisze...

TEraz, jak włączyłam moderację, to aż mi głupio taką laurkę o sobie puszczać. Dziękuję. Obiecałam sobie że zatrzymam sam spam, a komentarze puszczać będę jak lecą.

Ps. Studenci lubili zajęcia ze mną.

Anonimowy pisze...

proszę o wyjaśnienie która grupa krwi oznaczanej Grupa I Grupa II i Grupa III do grup A B AB i 0 bo nigdzie tego nie ma. Grupa III to podobno 0

Lila pisze...

Zgadza się, że nigdzie tego nie ma. Ja pierwszy raz słyszę o takich oznaczeniach dla grup krwi. Nie pokręciło Ci się z jakimiś innymi numerkami? Alergenów wziewnych na przykład?

Kasia pisze...

Witam proszę o wyjaśnienie w ksiazeczce po urodzeniu mam zapisana krew "0 D Rh- (ujemny)" jak to mozliwe ze przy dużym D mam ujemny

Liliana Trzpil pisze...

Proszę przepisać cały wpis z książeczki, albo przesłać fotkę, bo mam podejrzenia że zapis

OD Rh - (ujemny)

oznacza po prostu

ODCZYN RH - (ujemny).

Wcześniej powinna mieć Pani podaną grupę krwi, albo A, albo B, albo AB, albo zero O. Nie ma wersji D, dlatego myślę że to skrót od słowa odczyn, bo to "Rh", to pełną nazwę ma odczyn Rh. Może o to chodzi, ale trochę zgaduję bez oglądania Pani książeczki.