środa, 4 kwietnia 2012

SERIA KREW - czynnik Rh

Seria Krew – czynnik Rh.

Czynnik Rh to nic innego jak kolejny „ogonek” na krwince. Z tym, że w układzie A-B-zero „ogonkiem” jest cukier (więcej o tym w odcinku A-B-Zero i Bombay). Czynnik Rh to białko.

Podobno nawet kilka białek, ale najsilniej immunogenne spośród nich nazywa się „D” i to jego obecność warunkuje to, że jesteśmy Rh-dodatni (lub brak, że Rh-ujemni).

Dziedziczy się prosto: jednogenowo, dominująco. Czyli po ludzku: całe białko jest kodowane jednym genem. Jak zwykle – mamy w genomie podwójny zestaw genów, (nitkę od mamusi i nitkę od tatusia), i mamy dwa miejsca, gdzie to białko jest zakodowane, lub gdzie jest informacja „puste”.

Kto co ma? (fenotyp)
Duże D oznacza, że białko jest kodowane, czyli będzie wytwarzane w organizmie, małe d że pusto, niemy gen, białka nie będzie.

Osoba która ma:
DD – ma białko,  osoba jest Rh+
Dd – ma białko, bo wystarczy gen z jednej nici, żeby się pojawiało na krwince – wiec osoba jest Rh+
dd – nie ma żadnego genu kodującego białko, więc osoba jest Rh-

Tylko osoby z dwoma niemymi genami są Rh-.

Dwie osoby Rh+ mogą mieć dziecko Rh- (jeśli są obie Dd i Dd, i dziecku się wylosuje dd)
Dwie osoby Rh- mają tylko dzieci Rh- (dd i dd daje dd, nie ma skąd przyjść D, chyba że od listonosza albo na skutek zamiany noworodków)

Podobno Rh- jest rzadko?
15 proc populacji ma Rh-. Rzeczywiście częściej jest Rh+.

Nazwa Rh pochodzi od słowa Rhezus, czyli chodzi o małpki rezusy, na których prowadzono badania i u których po raz pierwszy wykryto ten czynnik.
Czy to znaczy że pochodzimy od małpy? Proszę nie wyciągać pochopnych wniosków. Większość białek w organizmie, tych funkcyjnych, takich jak insulina, hemoglobina, enzymy – ma taką samą albo bardzo zbliżoną budowę u wielu ssaków. Nie żałujmy i czynnikowi Rh.

-----------


Podobne tematy:
Grupy krwi
KREW:

Brak komentarzy: