czwartek, 10 maja 2012

ŻABY NIEBIESKIE (Rana arvalis), zdjęcia


Żaby niebieskie - to samce żaby moczarowej (Rana arvalis), w okresie godowym. Czyli na początku kwietnia, przez około tydzień. Kolor jest naprawdę niebieski, a nie tak jak to często bywa u biologów, że "czerwony" to tak naprawdę lekko brązowy. Niebieski, śliczny, proszę bardzo zdjęcie - nic nie podkręcane. A dziewczyny są brązowe.


Fotografowanie tych żab jest o tyle trudne, że po na przełomie marca i kwietnia, to jest jeszcze po prostu bardzo zimno, i trudno ustać nieruchomo, żeby nie spłoszyć. W tym roku padał śnieg w czasie moich zdjęć. Co roku robię wyprawę fotograficzną dla trzech klubów turystycznych warszawskich. Jeśli chcesz dołączyć, zapisz się na listę AKT Maluch, lub AKT Styki, lub Koła PTTK 1, lub skontaktuj ze mną.

Relację z tegorocznej wyprawy (tej ze śniegiem) można przeczytać na moim prywatnym blogu w odcinku: żaby niebieskie.
Więcej zdjęć żab: zdjęcia żab niebieskich

Dźwięk żab: wcale nie kumkanie!
To raczej cichutkie bulgotanie. I jak pół bagna bulgocze to wrażenie jest tak dziwaczne, że brzmi raczej jak jakaś śluza, albo daleki śpiew gęsi lecących w kluczu. Kumkania nie przypomina wcale.


UWAGA do dźwięku: Pomóżcie. Siadłam wreszcie i obrobiłam dźwięk. Mam dwa AVI wielkości około 200 kb. Chcę powiesić. Jak się wiesza dźwięk? Myślałam, że powieszę jako filmik. Bloger umożliwia wieszanie filmików i zdjęć, ale przy AVI się wywala. Efekt jest taki, że zaczyna pobierać, wyświetla szablonik fimiku i wyświetla błąd. Jak widać poniżej. Można jakoś inaczej dołączyć?
Mogę dać pełny film, z obrazem, ale ma co najmniej 10 mega, nawet jak króciutki, boję się ze będzie spowalniał stronę. Może dam oddzielną stronę dla tych co mają szybkie łącza, ale chcę dać podstawowy przykładowy krótki dźwięk tutaj.

Na koniec:
Żaby moczarowe są  pod ochroną. Właściwie,oprócz tego, że są obłędnie piękne, to praktycznego zastosowania dla człowieka nie mają. Ale w tym samym czasie zaczyna rosnąć w lesie opisany już przeze mnie dziki szczypior, i pokrzywa, i można robić pierwsze wiosenne sałatki. Więcej o dzikich roślinach jadalnych w rozdziale PRZYRODNICZE.

4 komentarze:

Inguna pisze...

Witam!
One są niesamowite!Piękne, takie małe żywe szafiry. O niebo piękniejsze od szafirów jakie za spore pieniądz można kupić u jubilera. I jeszcze śpiewają hymn ku czci miłości swym wybrankom
Ukłony dla żabek i genialnego ich Fotografa!

Anonimowy pisze...

Iguana, nic dodać, nic ująć. :)
Tomasz

Anonimowy pisze...

Właśnie dziś na spacerze omijając małe rozlewisko, zauważylem pełno slicznych intensywnie niebieskich żabek! No cudne! I niespecjalnie sie bały, dały podejść na 2-3m :) Po powrocie od razu do netu w poszukiwaniu tych zjawiskowych żabek :)) A tu proszę.. Wcale nie takie rzadkie? ;(
(Zielonka k.Warszawy)

Lila pisze...

Gdzie były dokładniej w tej Zielonce?