piątek, 17 lutego 2012

Seria UCHO - błędnik

Kiwa?
Czyli o tym jak utrzymujemy równowagę.

Za równowagę odpowiedzialne nie ucho środkowe, tylko taka część ucha wewnętrznego, która nazywa się kanały półkoliste. Wszystko to razem, ucho środkowe, ucho wewnętrze i błędnik też - siedzą sobie w kości skroniowej, a konkretnie w jej części zwanej piramidą. Nazwa – jak słusznie się domyślacie – pochodzi od kształtu. Piramida ma kilka centymetrów wielkości, znajduje się mniej więcej tam gdzie małżowina uszna, czyli to co jest potocznie nazywane uchem, co widać, i w czym niektórzy noszą kolczyki. Dokładniej: piramida jest w czaszce, pod uchem. Od góry ma mózg. Przez piramidę przechodzi też tętnica, i w dodatku się w środku piramidy wygina, więc podziurawiona jest nasza piramida jak ser, a wszystko to na kilku centymetrach. Błędnik też.

Generalnie błędnik działa tak: ma 3 kanały półkoliste i tak się dziwnie składa że w trzech płaszczyznach - 3 osiach, prawie jak na wykresie współrzędnych oś x, y, i z
Taki kanał ma środku śluzówkę z rzęskami. I płyn. A w płynie ma kamyczki (bardzo malutkie), które fachowo się nazywają statolity. Jak masz głowę prosto - to kamyczki opadają i uciskają rzęski pod sobą. Jak masz głowę na bok - to opadają na dno, i uciskają rzęski pod sobą - ale to są inne rzęski, takie z boku - bo teraz trzymasz głowę na bok i one znalazły się na dole. Stąd mózg wie, że skoro to są inne rzęski to masz głowę na bok. I wie które rzęski za bok lewy, a które za prawy, a które za do góry nogami itd.

i tak utrzymujemy równowagę.

Sprytne i proste. Kamyczki...

Brak komentarzy: