środa, 11 stycznia 2012

ALERGIA - co to jest. Definicja, słowniczek.

Alergia - a co to?

Alergia jest definiowana jako reakcja nadwrażliwości, zapoczątkowana przez swoiste mechanizmy immunologiczne.

TO POGRUBIONE TO FRAGMENT MOJEGO DOKTORATU .
FAJNIE. TO TERAZ CO TO JEST NADWRAŻLIWOŚĆ ORAZ CO TO SĄ TE MECHANIZMY IMMUNO – I JESTEŚMY W DOMU.

Mianem nadwrażliwości jest określany zespół powtarzalnych objawów wywołanych przez ekspozycję na określony bodziec, w dawce tolerowanej przez osoby zdrowe.
TO CHYBA JASNE.

Jeśli można wykazać inny niż immunologiczny mechanizm nadwrażliwości, wtedy należy stosować określenie: nadwrażliwsość niealergiczna .

TU CHYBA TEŻ NIE MA CO WYJAŚNIAĆ.

NO TERAZ SWOISTE MECHANIZMY IMMUNOLOGICZNE – W DR NIE PISAŁAM. ALE TU NAPISZĘ.
TO ŻE MECHANIZM JEST SWOISTY – OZNACZA ŻE MA ZDOLNOŚĆ ROZPOZNAWANIA – CZYLI JEST ODDZIELNY DLA ALERGENU KOTA, PSA, TRAWY TAKIEJ CZY INNEJ, ITP.
A TO ŻE JEST IMMUNOLOGICZNY – OZNACZA ŻE POWODOWANY PRZEZ UKŁAD IMMUNOLOGICZNY – NA NASZE POTRZEBY – ŻE SĄ WYTWARZANE PRZECIWCIAŁA – BO TO PRZECIWCIAŁA POWODUJĄ OBJAWY, I REAKCJĘ W PUNKTOWYCH TESTACH SKÓRNYCH (TYCH NA PRZEDRAMIONACH), I PRZECIWCIAŁA MIERZY SIĘ POPULARNIE W KRWI. JESZCZE DOCHODZI KWESTIA JAK POWSTAJĄ, ALE NASZE POTRZEBY WYSTARCZY ŻE SĄ I SĄ ODPOWIEDZIALNE ZA WYWOŁANIE OBJAWÓW.

NO TO JESZCZE KILKA INFORMACJI:

Termin alergia pochodzi z języka greckiego i został utworzony z dwóch słów: allos – inny, i ergos – praca, reakcja. Wprowadził go na początku XX wieku Pirqet w celu opisania zmienionej reaktywności immunologicznej organizmu.

Alergenem może być dowolna substancja, która jest rozpuszczalna i stabilna w roztworach wodnych i wywołuje reakcję nadwrażliwosci w mechanizmie immunologicznym , CZYLI ALERGIĘ.

TAK, ALERGENEM JEST SUBSTANCJA WYWOŁUJĄCA ALERGIĘ – BO TYLE ZNACZY TA DEFINICJA. A to że jest rozpuszczalna i stała w środowisku wodnym to bieże się stąd że pada na śluzówkę, która jest mokra, więc dlatego substancja musi być stabilna w wodzie, bo inaczej by się rozpadła i by nie alergizowała. No i jakby się nie rozpuszczała w wodzie to by została na powierzchni śluzu w nosie, a nie dochodziła do komórek – dlatego alergen musi być rozpuszczAlany. I już. A poza tym nie ma ograniczeń czym jest alergen: białkiem, cukrem, tłuszczem – czym tylko chce.

Alergen główny to alergen, na który więcej niż 50 procent przebadanych osób w populacji ma swoiste przeciwciała IgE skierowane przeciwko niemu, zgodnie z nazewnictwem przyjętym w raporcie ARIA . ARIA - TO TAKA BIBLIA DLA ALERGOLOGÓW. ŻEBY BYŁO WIADOMO ŻE JA TU DOBRE ŹRÓDłA UŻYWAM. A TAK PO LUDZKU - ALERGEN GŁÓWNY TO TAKI CO UCZULA WIĘKSZOŚĆ PACJENTÓW.

CZYLI ALERGIA TO TAKA NADWRAŻLIWOŚĆ Z PRZECIWCIAŁAMI. Mam wrażenie że okrutnie naukowo to wyszło, nie uważacie?

3 komentarze:

agnieszka pisze...

Wcale nie wyszło przemądrzale-naukowo, jeśli o to chodzi, trzymasz formę! Mam propozycję: a gdybyś poszperała i napisała o najdziwniejszych przypadkach substancji, które mogą uczulać?

Inguna pisze...

Fajne ujęcie tematu i też dołączam się do prośby Agnieszki. Chyba uczulać może praktycznie wszystko co nas otacza.Znałam osobę uczuloną na własny pot, oj miała latem przechlapane biedaczka.Ja oprócz tego, że nie toleruje mleka, ugryzienia komarów, mrówek i smrodu spalin mam też jedno nietypowe. Słysząc stek przekleństw np. na ulicy, gdy czekam na przystanku na autobus, od razu dostaję fizycznych mdłości i wymiotuję, o ile to trwa dłuższą chwilę. Nieraz już gdzieś nie dojechałam na czas z tego powodu Mam to od dziecka i chyba już na starość mi nie minie,chyba nie dożyję chwili gdy wynajdą na to lek.
Pozdrawiam!

Lila pisze...

Ależ proszę. Mówicie i macie. Wisi następny odcinek o ciekawych alergenach. I pisząc już wymyśliłam 3 następne....