niedziela, 29 stycznia 2012

Z KOLAN !!!

Uczestnik czatu: dziś podźwigałam pudła i pakunki i nie zachowałam zasad podnoszenia i odczuwam to. I  dobrze, sygnał aby te partie rozciągnąć.
Liliana: Zaraz zaraz, co masz na myśli z zasadami podnoszenia? Zgięłaś się w krzyżu przez nachylenie? Zamiast zgiąć się w kolanach? I chrupnęło?
Uczestnik czatu: Tak. Nie chrupneło, dopiero w domu jak posiedziałam poczułam
Liliana:  No to nie jest kwestia ćwiczeń rozciągających.To jest kwestia nawyku, żeby podnosić z kolan. Przy prostym grzbiecie, przy wyprostowanych plecach.

Jak się (źle) podnosi z grzbietu, to może wypaść dysk. Dlatego należy podnosić ciężary z kolan.


To jest proste jak konstrukcja cepa
NIE Z GRZBIETU!!! Z KOLAN! Z KOLAN! Z KOLAN!


Jak ciągniesz grzbietem (przez nieuwagę starym nawykiem), poczujesz co robisz, to natychmiast należy przestać, ugiąć kolana i dać z kolan.

I wcale nie trzeba podnosić z głębokiego przysiadu, wystarczy tak trochę podnieść, ale koniecznie nogami, z nóg, nie z krzyża. Można podnosić etapami, ale nogami, nie plecami.
   
Uczestnik czatu:
Ważne.
Liliana: Bardzo.

Z kolan. Proste. Jak konstrukcja cepa. Powodzenia.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Tak, o kręgosłup trzeba dbać. Ale też trzeba wzmacniać mięśnie, i to wszystkie. Łącznie z mięśniami grzbietu i brzucha. Pamiętać, żeby obciążenia kręgosłupa przenosić na nogi i na mięśnie brzucha. Oraz dbać o tzw. mięsień Kegla ;)

Niśka

zwyrodnienie kolana Synvisc pisze...

Wielu ludzi nie dba o układ kostny za młody, w tym też o odpowiednią dietę. Dlatego w starszym wieku odzywa się zwyrodnienie stawów, osteoporoza, dyskopatia. Wraz z tym pojawia się konieczność zażywania lekarstw, a nawet wykonania zabiegu operacyjnego. A przecież lepiej zapobiegać niż leczyć.